4.6.2017 admin 0Comment

Ať už jsi zarytým potápěčem, jehož druhým domovem je voda nebo jsi právě zhlédl dokument o podmořském světě a natěšeně hledáš šnorchl a potápěčské brýle, my jsme pro tebe připravili to nejzásadnější! Seznam deseti nejzajímavějších míst na potápění a šnorchlování, které budou tvou další, či snad první zastávkou pro poznávání jiného světa. Světa, který je skryt pod vodní hladinou.

  • Š - vhodné pro šnorchlování
  • P - vhodné pro potápění

1. Zelené jezero (Rakousko) - P/Š

Toto jezero je nejen jedním z nejčistších, ale také z nejpodivuhodnější v Evropě. Cestou k travnatému dni Zeleného jezera v rakouském Štýrsku totiž narazíte na nejednu zajímavost, jakou jsou třeba zatopené dřevěné lavičky. Jinak zvané Grüner See můžeš jednu půlku roku zastihnout jako nádherný park a druhou půlku roku jako křišťálové jezero.

S příchodem jara dochází ke vzrůstu denních teplot a v důsledku tání sněhu se část turistických stezek zaplavuje čirou vodou, čímž se park proměňuje ve vysokohorské jezero. Hluboké je mezi jedním až deseti metry a doporučená doba pro potápění je červenec, kdy je zde obvykle nejvíce vody.

Zajít si na procházku a posedět na lavičce ve společnosti vodních živočichů zní pozoruhodně, co na to říkáš?

1
Zdroj obrázku: https://www.reddit.com/r/pics/comments/2ccmro/gr%C3%BCner_see_green_lake_austria/

2. Kalpitiya (Srí Lanka) - Š/P

Šnorchlování a potápění bývá často spjato s jedním mořským živočichem. Na rozdíl od žraloků se v blízkosti tohoto savce budete nejen pro jeho ochranářskou povahu cítit více než bezpečně.

Nedaleko města Puttalam na západním pobřeží Srí Lanky se rozkládá poloostrov Kalpitiya, který oplývá překrásnou přírodou a bohatstvím podmořského světa. V okolí Kalpitiyy se hojně vyskytují delfíni a díky službám ostrova se můžeš vydat na vodní safari za jejich pozorováním. Neopomenutelným klenotem tohoto místa je největší korálový útes Srí Lanky Bar Reef, který je další možností, kam na ostrově se šnorchlem zavítat.

2
Zdroj obrázku: http://www.welcometokalpitiya.com/property/bar-reef-snorkeling/

3. S. Yongola (Austrálie) - P

Snem snad každého dítěte je potápění u vraků lodí ve světových oceánech. Jedním takovým je nákladní loď S.S. Yongala, která se před sto lety potopila v bouři při pobřeží Queenslandu.

Vrak lodi se nachází v hloubce 15 až 28 metrů a dodnes nejsou známy příčiny jejího potopení.  Nejen pro svou tajuplnost patří k nejpopulárnějším vrakům australského pobřeží a potápění v jeho blízkosti je obohaceno rozmanitostí mořských živočichů, kteří se zde hojně vyskytují.

3
Zdroj obrázku: https://www.clubmarine.com.au

4. Panenské ostrovy (Severní Amerika) - Š/P

Ostrovy ležící východně od Portorika v souostroví Malých Antil jsou přesně takové, jaký je jejich název. Panensky nádherné.

Podmínky pro šnorchlování v oblasti Britských panenských ostrovů jsou příznivé v okolí mnoha pláží, ale nejideálnější jsou na ostrovech Jost Van Dyke, Diamond Cay, Sandy Spit a Green Cay.

Díky korálovým útesům stoupajícím téměř až k hladině si v těchto místech na své přijdou ostýchaví začátečníci a ti zkušenější mohou zavítat do tajemných mořských jeskyní a prozkoumat nejen vraky lodí, ale i letadel. Velmi oblíbeným místem jsou také travnaté louky v zálivu Manchioneel Bay na Cooper Island, kde narazíte na spoustu mořských želv a velkých škeblí Conch.

4
Zdroj obrázku: http://www.yachts.travel/british-virgin-islands-photo-video-gallery/

5. Muzeum Cancún (Mexiko) - Š/P

Přestože tě může název dalšího místa zmást, mexické muzeum Cancún není rozhodně muzeum, jak jej znáte. Dobrodružná exkurze se totiž neodehrává na suchu, nýbrž pod mořskou hladinou.

V hloubce devíti metrů  stojí v písečném dni na karibské pobřeží na čtyři sta soch v životní velikosti. Několik let je vytvářel sochař Jason De Caires Taylor, který je zároveň nadšeným potápěčem. Sousoší se nazývá Tichá revoluce a ročně přiláká na 750 tisíc lidí, kteří si tuto ohromující expozici nemůžou nechat ujít. Budeš mezi nimi i ty?

CANCUN, MEXICO - JANUARY 31: ***EXCLUSIVE*** Hombre en Llamas (Man on Fire) depicts a lone figure standing upright and defiant. The sculpture is installed 8m deep in the clear Caribbean waters surrounding the island of Isla Mujeres at a location named Manchiones. The cement figure has been drilled with over 75 holes and is currently being planted with live cuttings of fire coral (Millepora alcicorni). January 31, 2005. Deep under the seas of the Mexican Caribbean these statues look like relics of an ancient civilisation. Located in the National Marine Park, on the west coast of Isla Mujeres, Punta Cancun and Punta Nizuc, it will be the world's largest undetwater sculpture museum. Showing three life size sculptures are the first of 400 that will be laid on the seabed over the next 13 months. Founded by Jaime Gonzalez Cano of The National Marine Park, Roberto Diaz of The Cancun Nautical Association and renowned British underwater sculptor Jason deCaires Taylor, the underwater museum is designed to celebrate the Mayan history of the region and act as an artificial reef. (Photo by Jason de Caires / Barcroft Media / Getty Images)
Zdroj obrázku: https://www.mostbeautifulspots.com/2016/04/05/underwater-museum-in-cancun-mexico/

6. Hansa Bay (Papua-Nová Guinea) - P

Nebesky modrá voda, klid a čtyřicet potopených lodí společně s nesčetným množstvím letadel, to zní jako ráj pro archeologa.

Záliv Hansa Bay, asi 200 kilometrů na sever od Madangu na Papui-Nové Guineji, opravdu takovým rájem je. Důvodem, proč Hansa Bay skýtá takové množství vraků je minulost tohoto místa. Za druhé světové války to totiž byla japonská válečná základna, kterou americké letectvo srovnalo se zemí.

Vraky se postupně rozpadají nebo jsou obrůstány mohutnými korály, pokud tedy budete mít cestu na Papuu-Novou Guineu, rozhodně neváhejte a využijte příležitosti navštívit něco tak strhujícího, jako je tento podmořský poklad.

6
Zdroj obrázku: http://happybubbles.com/en/wrecks/

7. Palau - Š/P

Potápění na Palau se považuje za vrcholný zážitek pro každého potápěče. Nespočet krás podvodní přírody a jejích úkazů a rozmanitost mořských živočichů, mezi které se řadí i ty nejobávanější. Žraloci.

Ostrovní republika Palau je pro potápění jako stvořená, zejména díky její krásné podvodní scenérii, příjemně teplé vodě a panenské přírodě. V jarním období do vod ostrovní republiky Palau pravidelně připlouvá množství rejnoků manta a desítka šedých žraloků, mezi kterými se vyskytuje i pár žraloků útesových, leopardích a bělocípých.

7
Zdroj obrázku: http://newsmobile.asia/articles/2016/01/04/worlds-best-dive-sites-2/

8. Velký bariérový útes (Austrálie) - Š/P

Tento útes bývá často přezdíván potápěčským rájem, který hraje snad všemi barvami světa. Je domovem mnoha druhů různých mořských živočichů a ohromujících korálů. Je jím přes 200 kilometrů dlouhý Velký bariérový útes, který leží v těsné blízkosti severovýchodního pobřeží Austrálie při státě Queensland.

Při šnorchlování u Velkého bariérového útesu máš možnost zahlédnout přes tisíc druhů ryb a čtyřnásobné množství korýšů. Mezi obyvatele této oblasti patří i mořské želvy, žraloci, medúzy, či mořští koníci. Různorodost zdejší fauny je jedním slovem úchvatná.

Největším lákadlem jsou ale tvrdé korály, jimiž je tvořen samotný útes a svojí pestrobarevností a velikostí tě rozhodně ohromí.

8
Zdroj obrázku: http://australiapuzzle.cz/zajezdy/expedice-pro-potapece/

9. Koh Lipe (Thajsko) - Š/P

Milovníci příjemně hřejivé vody si zde přijdou na své. Koh Lipe je nádherným thajským ostrovem s nekonečnými korálovými zahradami.

Poblíž všech pláží drobného ostrova jsou vhodné podmínky jak pro šnorchlování, tak potápění. Teplé moře dosahuje mnohdy více než 30 stupňů a umožňuje delší pobyt pod vodou a tak máte spoustu času na vstřebávání všech krás, které Koh Lipe vlastní.

9_9
Zdroj obrázku: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/e4/34/2c/e4342ce3ce77620d502cd8762241ca00.jpg

10. Kaňon Silfra (Island) - P

Pakliže jste nerozhodní, zda zavítat do vod evropských či amerických, máme pro vás na závěr našeho článku zajímavé řešení, které je pro zkušenější potápěče. Návštěva islandská Silfry v jezeře Þingvallavatn.

Kaňon Silfra je obrovskou trhlinou oddělující Evropu od Severní Ameriky a tak při potápění v těchto místech můžete doslova proplouvat mezi dvěma kontinenty. Dělí se na tři části – laguna, hala a katedrála. V katedrále leží nejhlubší bod 63 metrů hluboko a viditelnost pod vodou dosahuje až 350 metrů.

Nenaleznete zde pestrobarevné ryby ani korály, přesto je Silfra nejnavštěvovanějším místem pro potápěče. Hlavním důvodem vysoké návštěvnosti je voda v jezeře, která pochází z 50 kilometrů vzdáleného ledovce Lángjökull a protéká pod zemí krajinou tvořenou především ztuhlou lávou. Svou naprostou průzračností uchvátí snad každého z nás. Nicméně, můžeš se o tom přesvědčit ve videu přiloženém níže.

Doufáme, že jsme tě článkem inspirovali místy, kam by mohly vést tvoje dobrodružné cesty za potápěním, či obohatili tvůj přehled mezi podmořskými klenoty, které skýtá nádherná Země.

Svět pod hladinou je nádherný, že? A kam se vydáš ty nebo jaké místo bys doporučil ostatním?

Autor článku: Anička Kuchařová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *